Kentucky Junior Golf Foundation

  

KY JUNIOR GOLF FOUNDATION TO CONDUCT SIXTEEN (16) HIGH SCHOOL INVITATIONAL TOURNAMENTS FOR UPCOMING KHSAA GOLF SEASON

The KY Junior Golf Foundation (KJGF) once again will be very busy starting August 1 by conducting sixteen (16) high school invitational tournaments for the upcoming KHSAA Golf Season.

The following events will be conducted by the KJGF:


Lafayette HS Boys 5-Star Invitational
Gay Brewer JR GC @ Picadome
Friday, August 1, 2014
 

Lady Rocket Invitational Tournament
Hosted by Shelby Co. HS
Weissinger Hills GC
Saturday, August 2, 2014
 

Taylor Co. Boys & Girls Invitational
Campbellsville CC
Saturday, August 2, 2014
 

THE KENTUCKY CUP (Boys)
Hosted by Lexington Christian Academy
The University Club of Kentucky
Wednesday, August 6, 2014
 

Pikeville Boys Invitational
Stone Crest GC
Saturday, August 9, 2014
 

Old Bridge Premier Boys Invitational
Hosted by Boyle Co. HS
Old Bridge GC
Saturday, August 9, 2014
 

51st Kentucky Invitational Tournament (KIT)
Hosted by St. Xavier HS
Nevel Meade GC
Saturday, August 16, 2014
 

Commodore Classic (Boys)
Hosted by Tates Creek HS
Tates Creek GC
Saturday, August 23, 2014
 

Madison Central Boys Invitational
Gibson Bay GC
Saturday, August 30, 2014
 

Pleasure Ridge Park Boys Invitational
Sun Valley GC
Saturday, September 6, 2014
 

Bowling Green Invitational Tournament (Boys)
BGIT
Bowling Green CC
Saturday, September 6, 2014
 

Steve Flesch/Covington Catholic Boys Invitational
Boone Links
Saturday, September 13, 2014
 

SHA/Bunny Daugherty Girls Invitational
Hosted by Sacred Heart Academy
Hurstbourne CC
Saturday, September 13, 2014
 

Battle of the Bluegrass (Boys)
Hosted by Christian Academy of Louisville
University of Louisville GC
Saturday, September 20, 2014
 

Louisville Collegiate Boys Invitational
Big Spring CC
Saturday, September 27, 2014
 

GOOD LUCK TO ALL HIGH SCHOOL TEAMS AND PLAYERS THIS SEASON!!! 


MUSSELMAN-DUNNE GOLF TOUR (MDGT) PLAYER OF THE YEAR RECIPIENTS FOR 2014

The 2014 Musselman-Dunne Golf Tour Player of the Year winners were announced at the awards banquet and luncheon last week at the MDGT Championship held at Big Spring Country Club.

The winners accumulated points throughout the season by top 10 finishes in the 18 MDGT events that were conducted from April 12 until the Tour Championship July 15.  Here are the winners:

BOYS CHAMPIONSHIP DIVISION
James Inman, Louisville - 1,128.33 points
 
GIRLS CHAMPIONSHIP DIVISION
Sarah Son, Simpsonville - 2,150.00 points
 
COLLEGE MEN'S DIVISION
Devon Bellamy, Lexington - 2,250.00 points
 
COLLEGE WOMEN'S DIVISION
Brianna Cornett, Danville - 1,500.00 points
 
BOYS 17-18 DIVISION
Alex Nusz, Shepherdsville - 1,700.00 points
 
GIRLS 16-18 DIVISION
Taylor Thompson, Danville - 1,487.50 points
 
BOYS 15-16 DIVISION
Oliver Whatley, Louisville - 1,537.50 points
 
GIRLS 14-15 DIVISION
Jenna Lewis, Shelbyville - 1,515.00 points
 
BOYS 13-14 DIVISION
Andrew Sullivan, Louisville - 1,925.00 points
 
BOYS 11-12 DIVISION
Alex Hadden, Eminence - 2,650.00 points
 
GIRLS 11-13 DIVISION
Taylor Edlin, Prospect - 2,250.00 points
 
BOYS 10 & UNDER DIVISION
Rylan Wotherspoon, Florence - 2,262.50 points
 
GIRLS 10 & UNDER DIVISION
Jenna Estravillo, Mt. Washington - 2,050.00 points
 
To view the complete results, please CLICK HERE.
 
CONGRATULATIONS to all of this season's MDGT Player of the Year recipients!!!!!!
 
          

MDGT REGISTRATION SECTION FOR 2014 MEMBERSHIP

Member Registration
Not a member? You should be!
Powered by BlueGolf

2014 MDGT Pre-Registration Information  CLICK HERE



KJGF Player's Club
ID:
PWD:
  Remember me
 
New member? Sign up now!
 
Forgot your password?
Powered by BlueGolf

 

 



HURRICANE JUNIOR GOLF TOUR (HJGT) PARTNERS WITH MDGT FOR ANOTHER SEASON WITH SEVEN (7) KENTUCKY JR EVENTS & ONE (1) COLLEGE EVENT

The Musselman-Dunne Golf Tour (MDGT) & Hurricane JR Golf Tour (HJGT) will partner once again to provide National Tournament opportunities for our Kentucky junior golfers.

The MDGT will offer a "DUAL MEMBERHSIP" to join both the MDGT and HJGT which is offered at a great savings and the same cost as 2013.  To take advantage of this great offer, YOU MUST sign up for the "Dual Membership" on the KJGF website - www.kjgf.com.  Once you have completed the registration process, you will recieve an ID and temporary password from the HJGT.  To sign up for any HJGT event, you will use that ID and Password on their junior website at www.hjgt.org.

Based out of Jacksonville, FL, the HJGT administers events all across the country. In 2014 the HJGT will conduct events in Florida, Georgia, South Carolina, North Carolina, Alabama, Tennessee, KENTUCKY, Ohio, Virginia, Pennsylvania, Maryland, New York, New Jersey, Indiana, and Connecticut.  Juniors will compete in 1 of 4 divisions which are: Boys 15-18, Boys 11-14, Girls 15-18, and Girls 11-14.

Each HJGT event is ranked by the National Junior Golf Scoreboard (NJGS). Most events on the HJGT schedule feature a chance for players to earn AJGA stars. What’s at stake for each event is listed under each Tournament Information Page (TIP).

Here is a list of KENTUCKY tournaments conducted by the HJGT & the MDGT: 

  1. Andover Golf & Country Club - Lexington (March 29-30)
  2. University Club of KY Wildcat - Lexington (April 19-20)
  3. Owensboro Country Club - Owensboro (June 21-22)
  4. University Club of KY Big Blue - Lexington (July 17-18)
  5. Keene Trace (Keene Run & Champion Trace) - Nicholasville (July 28-29)
  6. Greenbrier Golf&Country Club - Lexington (August 6)***
  7. University of Louisville Golf Club - Simpsonville           (October 25-26)
  8. Champion Trace Golf Club - Nicholasville (November 8-9)
 

***Denotes college event which is open to collegiate players and graduating seniors in high school - 36-hole event.

Go to www.hurricanetour.com for complete information on the Junior, College and Amateur Tours.

                          



REGISTRATION UNDERWAY FOR THE 2014 MUSSELMAN-DUNNE GOLF TOUR
 
 
Registration for the 2014 Musselman-Dunne Golf Tour (MDGT) is now underway.
 
The MDGT will begin its 21st season of providing high quality competition at some of the state's top facilities!!!!  If you were a member of the MDGT last season, just use your player ID and password in the KJGF Players's Club section located in the upper lefthand corner of the website.
 
To view this season's MDGT Schedule of Events, please CLICK HERE or go to the Tournament Tab located in the grey box at the top of the website.
 
NEW MEMBERS:  IF YOU ARE A BRAND NEW MEMBER THIS SEASON AND ARE JOINING THE MDGT FOR THE FIRST TIME, PLEASE REVIEW THE 2014 PRE-REGISTRATION INFORMATION THAT WILL ANSWER MANY OF YOUR QUESTIONS.
 
Please CLICK HERE to view the 2014 MDGT Pre-Registration Information.
 
 

 

 

CHAMPIONS ARE CROWNED AT 70TH JUNIOR FALL CITIES CHAMPIONSHIP
9-HOLE DIVISIONS AWARDED AT SUN VALLEY GOLF COURSE
18-HOLE DIVISIONS AWARDED AT SHAWNEE GOLF COURSE
 
JAY KIRCHDORFER DEFEATS CHRISTIAN VINING TO BECOME THE YOUNGEST CHAMPION IN HISTORY
 
MOLLY ABEL DEFEATES SCARLETT HARTLAGE TO WIN GIRLS CHAMPIONSHIP DIVISION
 
 
Champions were crowned at Shawnee & Sun Valley Golf Courses in the finals of the18 Hole & 9-Hole Divisions of the 70th Junior Fall Cities Championship.
 
 
 
Jay Kirchdorfer became the youngest champion in the tournament's 70 year history by defeating Christian Vining in the 36-hole final 3 & 1.  Kirchdorfer got off to a hot start by winning three of the first four holes but Vining battled back by winning the sixth hole and was 2-down after 9-holes of play.  Vining cut the lead to one by making a three on the Par 3 12th hole but Kirchdorfer came back to win #15 with a par and was 2-up after the first 18-holes were completed in the morning.
 
Vining birdied the 19th hole (1st hole of the second 18 holes) to again cut the lead to one but a bogey on the 22nd hole gave Kirchdorfer his 2-up lead which he held through 27 holes.  The match again got close as Vining made birdie on the 28th hole but that was as close as he could get to Kirchdorfer as he made birdies on the 29th, 31st and 32nd holes to go 3-up with four holes to play.  Vining made one last effort by making birdie on the 33rd hole but couldn't get up and down on the 17th hole and conceded the match for the 3 & 1 victory.  
 
In the Championship Girls Flight, #6 seed Mollly Abel upset the #1 seed Scarlett Hartlage 1-up as Abel came storming back from a four hole deficite with 9-holes to play.  Hartlage got off the a great start, winning four of the first five holes and held onto that cushion heading to the back nine.  Abel's game really came together on the back nine as she won five of the next eight holes to go 1-up as they came to the final hole.  Both players halved the hole, which gave Abel the win.
 
In the Girls First Flight, the #4 seed Sydney LaDuke played Lydia Hummel, the #2 seed, in another close match as LaDuke won 2-up to claim the title.
 
In the Boys Colsolation Division, #16 seed Andrew Sullivan, who is just going into the eighth grade, defeated Seth Phulpagar 1-up to claim the title.  Sullivan defeated all high school players en route to his victory.  Brent White, the #3 seed, defeated the #4 seed Mike Blair 4 & 2 to capture the Boys First Flight.  Phil Nelson won the Boys Second Flight by defeating the #4 seed Tyler Madden 3 & 2.  In the Boys Third Flight, #7 seed Jackson Benningfield beat top seed Carter Ramsey 3 & 1 to claim the title while #4 seed Noah Coy defeated the #2 seed Dalton Blake 5 & 4 to win the Boys Fourth Flight.  It was the battle of the Mac's in the Boys Fifth Flight as Mac Haming defeated Mac Morgan 3 & 1 to claim the victory.
 
A GREAT BIG THANKS goes out to head PGA Professional Craig Heibert, PGA Professional Kevin Greenwell (Seneca GC), PGA Professional Paul Schuchard (Iroquois GC), PGA Professional Mark Kemper (Charlie Vettiner GC), PGA Professional Doug Weick, golf course superintendent Chris Gayheart and the staff at Shawnee Golf Course for making the Junior Fall Cities such a memorable experience for all players and parents!!!!
 
FOR COMPLETE RESULTS OF ALL THE BRACKETS, PLEASE CLICK HERE.
 
 
 


Since 1993, the 9-holes divisions were separated where players 13 years of age or under can participate in two divisions - a Boys/Girls 12-13 Divsion and a Boys/Girls 11 & Under Division.  This year's champion in the Boys/Girls 12-13 Championship Flight was the #6 seed Hudson Hummel, who defeated the #5 seed Jared Davis in a hard faught match 3 & 2.  Winning the First Flight was Davis Money, who was seeded as the #3 seed and defeated Raymond Suo 4 & 3.
 
In the Boys/Girls 11 & Under Championship Flight, top seed Carter Smith played the #3 seed Drew Wallace in what turned out to be one of the best matches of the week as Smith held on to a 1-up victory to claim the title.  In the First Flight, #2 seed Peyton Bonny defeated the #4 seed Jake Leonberger 3 & 1 for the title.
 
A GREAT BIG THANKS goes out to head PGA Professional Barry Basham, PGA Professional Barry Bonifield (Crescent Hill GC), PGA Professional Moe Demling (Long Run GC), golf course superintendent Dan Hayes and the staff at Sun Valley Golf Course for making the Junior Fall Cities such a memorable experience for all the players and parents!!!
 


CHRISTIAN VINING, JAY KIRCHDORFER SQUARE OFF IN JUNIOR FALL CITIES CHAMPIONSHIP AT SHAWNEE GOLF COURSE
 
          
 
Christian Vining and Jay Kirchdorfer will play each other for the title in the 70th Junior Fall Cities Championship held at Shawnee Golf Course.
 
Vining, who is seeded the #3 seed and a graduate of St. Xavier, dispatched Nate Bratcher, a Male graduate, 2 & 1 to earn a spot in the finals.  Kirchdorfer, who will be a freshman at St. Xavier, beat incoming Ballard freshman Jensen Klondike 5 & 3.  Kirchdorfer has closed out a four opponents on the 15th and has never been behind in any match this week.
 
The Championship Match will begin at 7:30am and will be a 36-hole final.
 
In the Boys Consolation Flight, Andrew Sullivan lost the final two holes in regulation but rallied on the 19th hole to defeat Kevin Lin 1-up to advance to the finals.  He will play Seth Phulpagar, who won 1-up on the 21st hole over Cameron Clark.
 
The Colsolation Flight Match will begin at 8:00am and will be an 18-hole final.
 
In the First Flight, #4 seed Mike Blair won the final hole to defeat Ollie Alfir 1-up and will play the #3 seed Brent White in the finals.  White had to go extra holes before defeating the #2 seed Chad Hagan 1-up (19 Holes).
 
The First Flight Match will begin at 8:10am and will be an 18-hole final.
 
Tyler Madden, who is the #4 seed, advanced to the finals of the Second Flight by defeating the #8 seed Logan Dortch 2 & 1.  He will face #3 seed Phil Nelson, who beat the #10 seed Shawn DeWeese 2 & 1.
 
The Second Flight  Match will begin at 8:20am and will be an 18-hole final.
 
In the Third Flight, top seed Carter Ramsey defeated the #5 seed Gabe Ramirez 3 & 2 and will play the #7 seed Jackson Benningfield in the finals.  Benningfield beat the #6 seed Ricardo Sosa 4 & 3.
 
The Third Flight Match will begin at 8:30am and will be an 18-hole final.
 
The #4 seed Noah Coy advanced to the finals in the Fourth Flight due to a default as his opponent, Reece Pavelonis, could not play due to illness.  Coy will play the #2 seed Dalton Blake in the finals, who defeated #6 seed Bryan Hendrick 5 & 4.
 
The Fourth Fligth Match will begin at 8:40am and will be an 18-hole final.
 
In the Fifth Flight, Mac Morgan won the final two holes to defeat the #9 seed Ishaan Jindal 2-up to reach the finals.  Morgan, who is seeded #5, will play the #2 seed Mac Haming, a 4 & 2 winner over Micah Morris.
 
The Fifth Flight Match will begin at 8:50am and will be an 18-hole final.
 
In the Girls First Flight, Sydney LaDuke was victorious over top seed Bree Graham as she won 3 & 2 in her semi-final match and will play Lydia Hummel, a 5 & 4 winner over the #6 seed Gabrielle Parroco.
 
The Girls First Flight will begin at 9:00am and will be an 18-hole final.
 
Top seed Scarlett Hartlage advanced to the finals by defeating her good friend and #5 seed Heidi Steinert 3 & 1 and will play the #6 seed Molly Abel.  Abel defeated the #7 seed Urooj Nasim 5 & 4.
 
The Girls Championship Flight will begin at 9:10am and will be an 18-hole final.
 
For Complete Bracket results in all flights, please CLICK HERE and just use the drop down box to choose a fight (example: Boys Champ Flight or First Flight). 
 


JARED DAVIS BEATS TOP SEED COLTON BURCH AND ADVANCES TO 12-13 DIVISION FINALS OF JUNIOR FALL CITIES CHAMPIONSHIP AT SUN VALLEY GOLF COURSE
CARTER SMITH ADVANCES TO PLAY DREW WALLACE IN 11 & UNDER FINALS
 
 
Jared Davis beat #1 seed Colton Burch 3 & 2 to advance to the FINALS of the Boys & Girls 12-13 Division in the Junior Fall Cities Championship held at Sun Valley Golf Course.
 
Davis, who is seeded #5, will play the #6 seed Hudson Hummel in the finals as he defeated Campbell Kremer 4 & 3.  In the 12-13 Division First Flight, the #9 seed Raymond Suo advanced to the finals with a 3 & 2 victory over the #4 seed Sean Mullarkey.  He will play the #3 seed Davis Money, who won a hard faught match against Jack Ernstberger 1-up.
 
To view the Boys & Girls 12-13 Championship Flight Bracket, please CLICK HERE.
 
To view the Boys & Girls 12-13 First Flight Bracket, please CLICK HERE
 
Carter Smith, the top seed in the Boys & Girls 11 & Under Championship, defeated the #5 seed Riley Bender 2-up and advances to the finals to play the #3 seed Drew Wallace.  Wallace defeated the #2 seed Koa Waggoner 3 & 1.  In the Boys & Girls 11 & Under First Flight, #4 seed Jake Leonberger beat the #9 seed Lucas Barker 3 & 1 and will play #2 seed Peyton Bonny in the finals as Bonny defeated the #6 seed Jack Thomas 3 & 1.
 
To view the Boys & Girls 11 & Under Championship Flight Bracket, please CLICK HERE
 
To view the Boys & Girls 11 & Under First Flight Bracket, please CLICK HERE.
 
To view the Groupings and Championship Match pairings, please CLICK HERE.
 


TOP SEED BRANDON SANNER FALLS TO DREW HINKEBEIN IN JUNIOR FALL CITIES CHAMPIONSHIP AT SHAWNEE GOLF COURSE
 
      
 
Top seed Brandon Sanner struggled most of the day on the greens while the #17 seed Drew Hinkebein made his fair share but none more important than the 8-foot par putt on the first playoff hole to advance in the Junior Fall Cities Championship at Shawnee Golf Course.
 
Hinkebein failed to close out the match in regulation play and made bogey from over the green leading 1-up as Sanner made a clutch 4-foot putt to extend the match.  Sanner approach on the par 4 18th hole in the playoff was short left and hit a poor chip to about 15 feet.  After missing the putt just on the high side, Hinkebein took advantage and made a great up-n-down from right of the green to advance to the quarter-finals.  
 
Jay Kirchdorfer, the #9 seed, defeated Dominic Ramsey 4 & 3 and moves on to the quarter-finals while the #13 seed Jenson Klondike had to go four extra holes to dispatch the #4 seed Oliver Whatley 1-up in one of the best matches of the tournament.  Patrick Oakley, seeded #5, easily defeated the #12 seed Hayden Zimmerer 6 & 4 to move on while the #15 seed Nate Bratcher beat the #2 seed Bailey Vincent 5 & 4.  The #7 seed Gray Gupton advanced to the quarter-finals by defeating the #10 seed Ryan Murr 4 & 3.  Christian Vining, who is seeded 3rd, beat #14 seed Kyle Saffran 3 & 2 while the #11 seed Drew Doyle upset the #6 seed Eric Geiger 1 up.
 
In quarter-final action, Jay Kirchdorfer defeated Drew Hinkebein 5 & 3 to advance to Thursday's semi-final and will play Jensen Klondike, a 5 & 4 winner over Patrick Oakley. Nate Bratcher defeated Gray Gupton 4 & 3 to reach the other semi-final and will play Christian Vining, a 1-up winner over Drew Doyle.
 
To view the Championship Flight Bracket, please CLICK HERE.
 
In the Boys Consolation Flight, the #16 seed Andrew Sullivan defeated the #1 seed Joseph Allen 7 & 6 to move on to the quarter-finals while the #8 seed Bennett Loyd defeated the #9 seed Caleb Wimberg 2-up.  Kevin Lin (#13 seed), Nick Washle (#5 seed), Cameron Clark (#2 seed), Will Fowler (#10 seed), Pearson Shafer (#3 seed) and Seth Phulpagar (#11 seed) all advanced to the quarter-finals.
 
In quarter-final action, Andrew Sullivan defeated Bennett Loyd 3 & 2 and moves into the semi-finals on Thursday.  Kevin Lin moved on by defeating Nich Washle 2 & 1 and will play Sullivan in one of the semi-final matches.  Camerton Clark defeated Will Fowler 4 & 3 and will play Seth Phulpagar, who defeated Pearson Shafer 1-up in the other semi-final match.
 
To view the Colsolation Boys Flight Bracket, please CLICK HERE.
 
In the First Flight, top seed Ollie Alfir advanced to the semi-finals by defeating the #9 seed Matthew Childress 6 & 5.  Alfir will play # 4 seed Mike Blair, who defeated the #5 seed Josh Tingle 1-up on the 19th hole.  Chad Hagan, who is the #2 seed, defeated the #7 seed  Allen Lockwood 3 & 2 while the #3 seed Brent White beat the #6 seed Anuj Chhabra 2 & 1.
 
To view the Boys First Flight Bracket, please CLICK HERE.
 
In the Second Flight, the #8 seed Logan Dortch advances by defeating the #16 seed Liam Friel to reach the semi-finals while the #4 seed Tyler Madden beat the #12 seed Miles Parroco 3 & 1.  Shawn DeWeese, who is the #10 seed, reached the semi-finals by defeating the #2 seed Andrew Schmitt 2 up and will play the #3 seed Phil Nelson, a 6 & 5 winner over the #11 seed George Schmid.
 
To view the Boys Second Flight Bracket, please CLICK HERE.
 
In the Third Flight, top seed Carter Ramsey advanced to the semi-finals with a 3 & 2 victory over the #8 seed Davis Olyer.  He will play the #5 seed Gabe Ramirez, who defeated the #4 seed Andrew Peach 4 & 2.  Jackson Benningfield, who is seeded #7, defeated the #2 seed Casey Murphy 1-up and will play the #6 seed Ricardo Sosa in the semi-finals, who defeated the #14 seed JM Butler 2-up.
 
To view the Boys Third Flight Bracket, please CLICK HERE.
 
In the Fourth Flight, top seed Reece Pavelonis cruised to a 6 & 5 victory over the #8 seed Logan Siewert to advance and will play the #4 seed Noah Coy in the semi-finals.  Coy defeated the #5 seed Connor George 2-up to advance.  Second seed Dalton Blake defeated the #7 seed Nick Newman 6 & 4 to advance while the #6 seed Bryan Hendrick beat the #14 seed Sam Rickert 4 & 2 and will play each other in the semi-finals.
 
To view the Boys Fourth Flight Bracket, please CLICK HERE.
 
In the Fifth Flight, top seed Foster Linn was upset by the #9 seed Ishaan Jindal 6 & 5 and moves on to play Mac Morgan, the #5 seed who defeated the #4 seed Hunter Mitchell 5 & 4.  Mac Haming, who is seeded #2, easily won his match 8 & 7 against Josiah Morris and will play his brother, #3 seed Micah Morris in the semi-finals.  Micah Morris defeated the #6 seed Jack Kraft.
 
To view the Boys Fifth Flight Bracket, please CLICK HERE.
 
In the Girls Championsh Division, top seed Scarlett Hartlage defeated Sara Jackie 5 & 4 to advance to the semi-finals and will play the #5 seed Heidi Steinert, a 1-up winner over #4 seed Ryan Bender.  The #7 seed Urooj Nasim defeated the #2 seed Courtney Carrico 3 & 1 to grab one of the semi-final spots and will play the #6 seed Molly Abel, who came back from three holes down to defeat the #3 seed Lauren Bracken 1-up on the 20th hole.
 
To view the Girls Championship Flight Bracket, please CLICK HERE.
 
In the Girls First Flight, top seed Bree Graham defeated the #9 seed Olivia Doyle 5 & 3 to move on to the semi-finals and will play the #4 seed Sydney LaDuke, who defeated Molly Bebelaar 3 & 2.  Lydia Hummel, who is seeded #2, reached the semi-finals by defeating the #7 seed Lexi Hardin 9 & 8 and will play the #6 seed Gabrielle Parroco, who defeated the #3 seed Faythe Turner 1-up.
 
To view the Girls First Flight Bracket, please CLICK HERE.
 
To view Thursday's semi-final matches and times, please CLICK HERE.
 


TOP SEED COLTON BURCH ADVANCES TO SEMI-FINALS IN BOYS 12-13 DIVISION OF JUNIOR FALL CITIES CHAMPIONSHIP
TOP SEED CARTER SMITH ADVANCES IN 11 & UNDER DIVISION
 
 
Colton Burch, the top seed in the Boys 12-13 Championship Flight, advanced to the semi-finals defeating the #8 seed William Edwards 2-up at Sun Valley Golf Course.  Burch will play the #5 seed Jared Davis, who won 3 & 1 over the #4 seed Robbie Bender.  Campbell Kremer, the #7 seed, upset the #2 seed Jacob Connors to advance in the other semi-final match and will play the #6 seed Hudson Hummel, a 2 & 1 win over the #3 seed Luke Olsen.
 
To view the Boys 12-13 Championship Flight Bracket, please CLICK HERE.
 
In the Boys 12-13 First Flight, top seed Jacob Frantz was upset by the #9 seed Raymond Suo, a 1-up winner and will move on to play the #4 seed Sean Mullarkey in Thursday's semi-final.  Mullarkey defeated the #5 seed William Perrone 4 & 3.  Jack Ernstberger, the #2 seed, defeated the #10 seed Andrew Flynn 4 & 3 to advance while the #3 seed Davis Money defeated the #11 seed Charlie Morgan 5 & 4 and will play each other in Thursday's semi-final match.
 
To view the Boys 12-13 First Flight Bracket, please CLICK HERE.
 
In the Boys 11 & Under Championship Division, top seed Carter Smith was a 4 & 3 winner over the #9 seed Gavin Vermillion and will move on to play the #5 seed Riley Bender who defeated the #4 seed Michael Long 2-Up.  Koa Waggoner, who is seeded 2nd, defeated the #7 seed Gracie Elliott 4 & 3 while the #3 seed Drew Wallace defeated the #6 seed Lucas Bishoff 2 & 1 to reached the semi-finals.
 
To view the Boys & Girls 11 & Under Championship Flight Bracket, please CLICK HERE.
 
In the Boys 11 & Under First Flight,  the #9 seed Lucas Barker upset the #1 seed Boland Grayson 3 & 1 to advance on to the semi-finals and will play the #4 seed Jake Leonberger, a 3 & 1 winner over the #5 seed Nicholas Nunnelley.  Peyton Bonny, the #2 seed, cruised to a 4 & 3 win over the #7 seed Drew Tinsley to move into the semi-finals.  He will play the #6 seed Jack Thomas, a 2-up winner of the #3 seed Elliott Clark.
 
To view the Boys & Girls 11 & Under First Flight Bracket, please CLICK HERE.
 

 

To view Thursday's semi-final matches and times, please CLICK HERE.


TOP SEEDS DOMINATE FIRST ROUND OF 70TH JUNIOR FALL CITIES CHAMPIONSHIP

   

Top seed Brandon Sanner played well enough to advance in the Championship Flight  in the  first round of the 70th Junior Fall Cities Championship held at Shawnee Golf Course.

Sanner, who just graduated last May and is heading to Spalding University to play Division III golf, won 2-up over Joseph Allen.  In all, the top seven seeds advanced to the second round as the #2 seed Bailey Vincent defeated Cameron Clark 1-up.  Christian Vining had an easy time of it as he defeated Pearson Shafer 7 & 5.  Oliver Whatley, who is seeded #4, also won easily as he defeated Noah Murr 6 & 5 to move on to the second round.

To view the Championship Boys Flight Bracket, please CLICK HERE.

In the First Flight, top seed Ollie Alfir advanced to the quarter-finals by defeating Joseph Steier 5 & 4.  Chad Hagan, who is seeded #2, beat Beau Brown 4 & 3 to also advance while the #3 seed Brent White cruised to a 5 & 4 victory over the #14 seed Benjamin Viola.  Mike Blair, the #4 seed, beat Jacob Parker 1-up and advanced to the quarter-finals on Wednesday.

To view the First Flight Bracket, please CLICK HERE.

In the Second Flight, top seed Ryan Lenahan was upset by the #16 seed Liam Friel as Friel won 2 & 1 to advance.  Andrew Schmitt, who is seeded #2, defeated Alex Rowland 5 & 4 to advance to the quarter-final round.  The #3 seed Phil Nelson defeated the #14 seed Brandon Jent 3 & 2 while Tyler Madden, who is seeded 4th, beat the #13 seed Lee Hurst 5 & 3.

To view the Second Flight Bracket, please CLICK HERE.

In the Third Flight, top seeded Carter Ramsey advanced to the quarter-finals by defeating Zach Frantz 6 & 4.  Casey Murphy, who is the #2 seed, defeated Darren McCluskey by the same result.  JM Butler, who is seed #14, upset the #3 seed Frankie Morgan 1-up while the #4 seed Andrew Peach defeated the #13 seed Brooks Korfhage 1-up and advances to the quarter-final round.

To view the Third Flight Bracket, please CLICK HERE.

In the Fourth Flight, top seed Reece Pavelonis defeated the #16 seed Trevor Greenwald 6 & 5 to advance to Wednesday's quarter-final round.  Dalton Blake, who is seeded #2, beat #15 seed Benton Williams 6 & 4.  Sam Rickert, who is seeded #14, upset the #3 seed Justin Risk 2 & 1 while the #4 seed Noah Coy advanced by defeating the #13 seed Conner Gilliland 8 & 7.

To view the Fourth Flight Bracket, please CLICK HERE

In the Fifth Flight, the #9 seed Ishaan Jindal defeated the #8 seed Daniel Mudd 4 & 3 to advance to play top seeded Foster Linn in Wednesday's quarter-final round.  The #7 seed Josiah Morris beat the #10 seed Asher Linn and will move on to play the #2 seed Mac Haming.  The #6 seed Jack Kraft defeated the #11 seed Kiel Smith 9 & 7 and will play the #3 seed Micah Morris in Wednesday's quarter-final match.  Hunter Mitchell, who is seeded 4th, will play the #5 seed Mac Morgan as both players received first round byes.

To view the Fifth Flight Bracket, please CLICK HERE.

In the Girls Championship Flight, the #8 seed Sara Jackie defeated the #9 seed Taylor Edlin 3 & 2 and will advance to play top seed Scarlett Hartlage in Wednesday's quarter-final match.  The #7 seed Urooj Nasim beat the #10 seed Carly Clements 8 & 6 to move on to play the #2 seed Courtney Carrico.  Lauren Bracket, the #3 seed, will play the #6 seed Molly Abel as both players received first round byes.   The #4 seed Ryan Bender will play Heidi Steinert, who is seeded 5th, in the final quarte-final match.

To view the Girls Championship Flight Bracket, please CLICK HERE.

In the Girls First Flight, the #9 seed Olivia Doyle defeated the #8 seed Shivani Jindal to advance to play top seed Bree Graham in Wednesday's quarter-final match.  The #7 seed Lexi Hardin defeated the #10 seed Emily Neat 4 & 3 and will play #2 seed Lydia Hummel in the quarter-final.  Gabrielle Parroco, seed #6, defeated the #11 seed Kenzie Robinson 9 & 7 to advance to play the #3 seed Faythe Turner.  Sydney LaDuke, seeded 4th, will play the #5 seed Molly Bebelaar as both players received first round byes.

To view the Girls First Flight Bracket, please CLICK HERE.

To view the matches and groupings for Wednesday's Round at Shawnee GC, please CLICK HERE.



FIRST ROUND MATCHES BEGIN AT SUN VALLEY IN 9-HOLE DIVISIONS IN 70TH JUNIOR FALL CITIES CHAMPIONSHIP

The Championship Flight of the Boys 12-13 division gets underway on Wednesday as top seed Colton Burtch will play #8 seed William Edwards at Sun Valley Golf Course.  Jacob Connors, the #2 seed, will play a tough first round match in #7 seed Campbell Kremer while the #3 seed Luke Olsen will also play a tough first round match as he will play #6 seed Hudson Hummel.  Robbie Bender, who received the #4 seed, will play the #5 seed Jared Davis as both players shot identical qualifying scores.

To view the Boys 12-13 Championship Flight Bracket, please CLICK HERE.

In the First Flight of the Boys & Girls 12-13 Division, the #9 seed Raymond Suo defeated the #8 seed Brion Tinsley 1-up to move on to play top seed Jacob Frantz in the quarter-final round.  The #10 seed Andrew Flynn defeated #7 seed Max Anderson 2-up and will play the #2 seed Jack Ernstberger on Wednesday.  The #11 seed Charlie Morgan upset the #6 seed Parker Smith 1-up and moves on to play the #3 seed Davis Money in quarter-final action.  The #5 seed William Perrone won his first round match over #12 seed Austin Lott 5 & 4 and will play the #4 seed Sean Mullarkey, who defeated the #13 seed Libby Gilliland 4 & 3 in Wednesday's quarter-final match. 

To view the Boys & Girls 12-13 First Flight Bracket, please CLICK HERE.

In the Boys & Girls 11 & Under Championship Flight, the #9 seed Gavin Vermilllion defeated the #8 seed Jackson Finney 1-up to advance to play top seed Carter Smith in Wendesday's quarter-finals.  Gracie Elliott, who is seeded #7, won her first round match by defeating the #10 seed Andreas Olsen 2 & 1.  She will play the #2 seed Koa Waggoner, who receive a first round bye.  The #3 seed Drew Wallace will play the #6 seed Lucas Bishoff while the #4 seed Michael Long will play the #5 seed Riley Bender in Wednesday's quarter-final match.

To view the Boys & Girls 11 & Under Championship Flight Bracket, please CLICK HERE

In the Boys & Girls 11 & Under First Flight, the #9 seed Lucas Barker defeated the #8 seed Amy Suo 4 & 2 and will move on to play top seed Boland Grayson in the round of eight on Wednesday.  The #7 seed Drew Tinsley beat the #10 seed Ian Hobbs 3 & 1 to advance to play the #2 seed Peyton Bonny while the #6 seed Jack Thomas defeated Charlie Butler 5 & 4 to advance to play Tinsley in Wednesday's quarter-final match.  The #4 seed Jake Leonberger will play the #5 seed Nicholas Nunnelley in the last quarter-final match in the division.

To view the Boys & Girls 11 & Under First Flight Bracket, please CLICK HERE.

To view the matches and groupings for Wednesday's Round at Sun Valley GC, please CLICK HERE

 

 


BRANDON SANNER, BAILEY VINCENT TIE FOR MEDALIST HONORS AT 70TH JUNIOR FALL CITIES CHAMPIONSHIP

          

Brandon Sanner and Bailey Vincent both recorded 1-under par 69's to tie for Medalist honors in the qualifying round of the 70th Junior Fall Cities Championship held at Shawnee Golf Course.

Sanner, who received the top seed, will play the #32 seed Joseph Allen in his first round match tomorrow as match play begins in all five Boys Flights and two Girls Flights.  Christian Vining, Oliver Whatley and Patrick Oakley all fired even par rounds of 70 while Eric Geiger and Gray Gupton were next with 71's.  Finishing in a tie for 8th place was Ryan Murr and Drew Doyle who both shot 2-over par rounds of 72.  Kyle Saffran and Nate Bratcher tied for 10th place with rounds of 73.  Exactly 32 players shot 77 or lower to qualify for the Championship Flight.

To view the qualifying scores for the Boys 12 -18 Division, please CLICK HERE.

Scarlett Hartlage shot 78 to earn medalist honors in the Girls 12-18 Division.  She will receive the top seed in the Girls Championship Division and receives a bye in the first round.  Courtney Carrico was second with 79 while Lauren Bracken was next with 80.  Ryan Bender fired 82 and finished alone in 4th place while Heidi Steinert and Molly Abel tied for 5th place with 85.  Urooj Nasim and Sara Jackie were next in 7th place with 87's.

To view the qualifying scores for the Girls 12 -18 Division, please CLICK HERE.

To view tee times for Tuesday's first round matches, please CLICK HERE.

To view all the Brackets, please CLICK HERE and then click on the drop down box and scroll to the flight you want (example: Boys 12-18 Champ Flight)


COLTON BURCH AND JACOB CONNORS TIE FOR MEDALIST HONORS IN 12-13 DIVISION QUALIFYING IN JUNIOR FALL CITIES

Colton Burch and Jacob Connors tied for medalist honors after shooting 2-over par 37's in the Boys & Girls 12-13 Division of the Junior Fall Cities held at Sun Valley Golf Course.

Burch, who was awarded the #1 seed by virtue of a scorecard playoff, will play the #8 seed William Edwards, who shot 46.  Connors becomes the #2 seed and will play Campbell Kremer, who is the #7 seed after posting an 8-over par 43.  Luke Olsen grabbed the #3 seed, shooting a 5-over par 40 and will play the #6 seed Hudson Hummel who shot 41.  Robbie Bender and Jared Davis both shot 41 and will play each other as the #4 (Bender) vs #5 (Davis) seed.  All matches will begin on Wednesday for this Championship Flight.

In the Boys & Girls 12-13 First Flight, top seed Jacob Frantz (47), #2 seed Jack Ernstberger (47) and #3 seed Davis Money (47) all receive first round byes.  Sean Mullarkey, who received the #4 seed, shot 49 will play the #13 seed Libby Gilliland (65) in the first round.  The #5 seed William Perrone (49), will play the #12 seed Austin Lott (61) while the #6 seed Parker Smith (49) will play the #11 seed Charlie Morgan in their first round match.  Max Ackerson, who shot 50 and received the #7 seed, will play the #10 seed Andrew Flynn (52) while the final match in this division will have the #8 seed Brion Tinsley (51) play the #9 seed Raymond Suo (52) in Tuesday's first round match.

For complete stroke play results in the Boys & Girls 12-13 Division, please CLICK HERE.


CARTER SMITH SHOOT 33 TO WIN MEDALIST HONORS IN 11 & UNDER DIVISON QUALIFYING IN JUNIOR FALL CITIES

Carter Smith fired a 2-under par 33 to win medalist honors in the Boys & Girls 11 & Under Division of the Junior Fall Cities held at Sun Valley Golf Course.

Smtih, who received the #1 seed in the Boys & Girls Championship Flight, has a first round bye and will not begin play until Wednesday.  Koa Waggener also shot red numbers as he shot a 1-under par 34 to grab the #2 seed and also has a first round bye.  Drew Wallace (35) will be the #3 seed, Michael Long (35) will be the #4 seed, Riley Bender (38) grabbed the #5 seed and Lucas Bischoff (39) was awarded the #6 seed and all have first round byes.  Gracie Elliott, who fired a 4-over par 39 and will be the #7 seed, will play the #11 seed Andreas Olsen (42) on Tuesday in a first round match.  The #8 seed Jackson Finney (40) will play the #9 seed Gavin Vermillion (42) in the only other first round match in this division.

In the Boys & Girls 1st Flight, top seed Boland Grayson (43), #2 seed Peyton Bonny (44), #3 seed Elliott Clark (44), #4 seed Jake Leonberger (44) and #5 seed Nicholas Nunnelley (45) all received first round byes.  The #6 seed Jack Thomas shot 45 and will play the #11 seed Charlie Butler (63) in one of three first round matches in this division.  The #7 seed Drew Tinsley, who fired 49, will play the #10 seed Ian Hobbs (55) while the #8 seed Amy Suo (50) will play the #9 seed Lucas Barker (52) in the other first round matches.

 

For complete results in the Boys & Girls 11 & Under Division, please CLICK HERE.



BILLY BASHAM, SARAH SON ARE CROWNED CHAMPIONS AT MUSSELMAN-DUNNE GOLF TOUR CHAMPIONSHIP AT BIG SPRING CC

Billy Basham of Louisville has always said Big Spring Country Club is one of his favorite golf  courses to play in Kentucky.  Those positive vibes carried the junior from St. Xavier High School to a one shot victory in the Boys Championship Divison of the Musselman-Dunne Golf Tour (MDGT) CHAMPIONSHIP.

Basham, who will leave Thursday to compete in the USGA National Junior Amateur Championship in Texas, used the Championship as a tune-up and fired rounds of 74-77=151 to defeat first round leader James Inman of Louisville by one shot.  Inman, who will be a senior at Trinity High School, had rounds of 73-79=152.  Finishing in 3rd place was 2013 MDGT Player of the Year Eric Geiger of Louisville who had 77-76=153.  Geiger will be a freshman at Spalding University this fall and will be playing on the golf team.  Spencer McKinney of Danville rebounded from a first round 81 to shoot a final round 73=154 to move up to 4th place while Chase Wathen of Louisville was next with rounds of 76-79=155 to finish alone in 5th place.  Brandon Sanner of Shelbyville finished in 6th place with rounds of 78-78=156 while Erik Edwards of Louisville as next in 7th place shooting rounds of 80-78=158.  Samual George (159) of Louisville and Jordan Adams (162) of Waco round out the top ten.

Sarah Son of Simpsonville won the Girls Championship Division, shooting rounds of 83-81=164 to defeat Page Anderson of Tompkinsville by 12 shots.  Son, who will be a senior at Christian Academy of Louisvllle, played steady golf and cruised to her 7th consecutive win on the MDGT.  Morgan Tinsly of Louisville finished in 3rd place with rounds of 87-92=179 while Courtney Carrico of Louisville was next in 4th place shooting rounds of 97-90=187.  Judianne Speach of Nicholasville finished in 5th place at 188.

Devon Bellamy of Lexington captured the College Men's Division title after posting rounds of 76-75=151 to edge Andrew McKinney of Danville by one shot.  McKinney's over over par 73 was the division's low round of the tournament.  Sawyer Crossfield of Paris won the Boys 17-18 Division, shooting rounds of 73-81=154 to win by three shots over teammate Zach Treilobs, who is also from Paris.  Alex Nusz of Shepherdsville finished in 3rd place with rounds of 77-84=161.  Oliver Whatley of Louisville blistered the course with a first round 72 and followed that with a 4-over par 76 to win the Boys 15-16 Division.  Whatley defeated Ethan Breeden of Mt Washington by four shots as Breeden shot 74-78=152.  Parker Duff of Lousiville was 3rd after posting rounds of 76-80=156.  Hayden Zimmerer of Louisville, who shared the first round lead with Whatley, ballooned to an 86 and finished tied for 4th place with Robbie Keyes of Louisville.  Jansen Presten of Lexington followed a brilliant first round of 72 with a solid 5-over par 77 to capture the Boys 13-14 Division by three shots over Andrew Sullivan of Louisville.  Preston entered the final round with a five shot lead over Cooper Parks of Campbellsville, who finished in 3rd place with rounds of 77-79-156.  Miles Parroco of Prospect finished alone in 4th place at 157.

Anna-Marie Hyatt of Lawrenceburg won the College Women's Division with rounds of 84-87=171 to defeat Allison Leigeb of Lexington.  Taylor Thompson of Danville came from nine shots back to win the Girls 16-18 Division over Mary Borders of Shelbyville.  Thompson shot 91-86=177.  First round leader Sara Bidarian of Lexington struggled to a 97 to finish in 3rd place.  Boo Newsome of Inez won the Girls 14-15 Division after rounds of 92=104=196 to defeat Jenna Lewis of Shelbyville by one shot.  

In the Boys 11-12 Division, 2013 MDGT Player of the Year Alex Hadden came from two shots off the pace to defeat first round leader Daniel Love of Owensboro.  Hadden shot rounds of 40-38=78 while Lone had 38-42=80.  Isaac Klempner of New Castle and Hudson Hummel of Louisville tied for 3rd place at 83.  Rylan Wotherspoon of Florence came from behind to win the Boys 10 & Under Division over Luke Coyle of Campbellsville.  Both players shot 36 in the first round and Coyle lead by two shots with one hole to go before making double bogey.   Taylor Edlin of Prospect won the Girls 11-13 Division, shooting rounds of 42-51=93 to hang on and beat Molly Bebelaar of Louisville and Jaclyn Hampton of LaGrange by two shots.  Amy Suo of Louisville won the Girls 10 & Under Division, shooting rounds of 55-51=106 to beat Jenna Estravillo of Mt. Washington by five shots.  Chloe Estravillo of Mt. Washington was third.

For complete results, please CLICK HERE.

Thanks to Big Spring Country Club staff for making the MDGT CHAMPIONSHIP such a huge success.  Also, thanks to our corporate sponsors - Musselman Hotels, The Coca-Cola Bottling Company, The Baker-Geary-Dunne Foundation and The KIA Store - for supporting junior golf in Kentucky.

                               



JAMES INMAN FIRES 73 TO LEAD CHAMPIONSHIP DIVISION IN MUSSELMAN-DUNNE TOUR CHAMPIONSHIP AT BIG SPRING COUNTRY CLUB
SARAH SON HAS FOUR SHOT LEAD IN GIRLS CHAMPIONSHIP DIVISION
 
 
James Inman of Louisville shot a 1-over par 73 to take the first round lead in the Boys Championship Division of the Musselman-Dunne Golf Tour (MDGT) Championship being held at Big Spring Country Club in Louisville.
 
He leads Billy Basham of Louisville by one shot as Basham fired a 2-over par 74 in soft, humid conditions as the course received over an inch of rain prior to the start of the round.  Chase Wathen, also from Louisville, is three shots back in 3rd place after recording a 4-over par 76.  Wathen, who had his wisdom teeth pulled out just a week ago, is paired with Basham and Inman in tomorrow's final round.  Eric Geiger of Louisville is next and is alone in 4th place shooting a 5-over par 77 while Jordan Adams of Waco and Brandon Sanner of Shelbyville are tied for 5th place at 78.  A trio of players are tied for 7th place - Grant Hummel and Samual George of Louisville and Michael Vissing of Prospect - as all three players shot 79.
 
Sarah Son of Simpsonville  fired an 11-over par 83 to lead the Girls Championship Division by four shots over Morgan Tinsley of Louisville and Judianne Speach of Nicholasville.  Page Anderson of Tompkinsville is another shot back in 4th place, shooting 87 while Courtney Carrico of Louisville is next in 5th place.
 
Devon Bellamy of Lexington shot a 4-over par 76 to lead the College Men's Division over Nathan Hincks of Louisville by two shots.  Sawyer Crossfield of Paris played solid golf after a 1-over par 73 to lead the Boys 17-18 Division by three shots over Zach Treilobs of Paris.  Alex Nusz of Shepherdsville in next with a 5-over par 77.  Oliver Whatley and Hayden Zimmerer of Louisville both fired an even par 72, one of the low scores of the tournament, to lead the Boys 15-16 Division by two shots over Ethan Breeden of Mt. Washington and Will Molen of Frankfort.  Michael Brown of LaGrange is next in 5th place four shots off the pace.  Jansen Presten of Lexington was the third player to shoot 72 and is leading the Boys 13-14 Division by five shots over Cooper Parks of Campbellsville.  Andrew Sullivan of Louisville, Will Fowler of Anchorage and Nash Henning of Nicholasville are next in 3rd place with a 6-over par 78's.
 
Anna-Marie Hyatt of Lawrenceburg leads the College Women's Division, shooting 84 and has a one shot lead over Allison Leigeb of Lexington.  Sara Bidarian of Lexington shot a solid score of 82 to lead the Girls 16-18 Division by nine shots over Taylor Thompson of Danville and Urooj Nasim of Louisville.  Boo Newsome of Inez leads the Girls 14-15 Division by four shots over Tori Doll of Louisville.  Jenna Lewis of Shelbyville is in 3rd place six shots back.
 
Daniel Love of Owensboro leads the Boys 11-12 Division, shooting a 2-over par 38 and has a two stroke cushion over Alex Hadden of Eminence and Hudson Hummel of Louisville.  In the Boys 10 & Under Division, Luke Coyle of Campbellsville and Rylan Wotherspoon of Florence both shot even par rounds of 36 and are tied for the lead with one round to go.  Taylor Edlin of Prospect leads the Girls 11-13 Division by five shots after recording a 42 and leads Molly Bebelaar of Louisville.  Jaclyn Hampton of LaGrange in next in 3rd place with a 48.  Amy Suo of Louisville shot 55 to lead the Girls 10 & Under Division over Jenna Estravillo of Mt. Washington by four shots.  Chloe Estraville of Mt. Washington in next in 3rd place.
 
For final round Groupings and Pairings, please CLICK HERE.
 
               


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 
 
 
 
 

 

 
 
 

 

 

Sponsors

 

MusselmanHotleLLCLogo.jpg

 

http://www.kjgf.com/images/KIASTORELOGO.jpg?full=N

 

http://www.kjgf.com/sponsors/cocacola.jpg?full=N



FORMER MUSSELMAN-DUNNE GOLF TOUR (MDGT) MEMBER J.B. HOLMES WINS WELLS FARGO CHAMPIONSHIP AGAINST ELITE FIELD AT QUAIL HOLLOW GOLF CLUB

Former Musselman-Dunne Golf Tour (MDGT) member J.B. Holmes of Campbellsville made things interesting on the final hole but prevailed with a final round 71 to shoot 14-under par and win the PGA Tour Wells Fargo Championship at Quail Hollow Golf Club.

Holmes, who is playing this season on a medical exemption, is now exempt for the next two years and has gained invitations in next week's Players Championship, the PGA Championship at Valhalla Golf Club and an invitation to the 2015 Masters Tournament.  Holmes played high school golf at Taylor Co. High School and college golf at the University of Kentucky where he was an all-american.

It is a remarkable comeback after brain surgery and ankle surgery caused him to miss most of the 2013 PGA Tour season.  This is Holmes 3rd PGA Tour victory and has moved into the top 20 on the FedEx Cup standings.

Congratulations J.B.!!!!!!!!!!!!!!!!  We are so proud of you!!



2014 MAJOR JUNIOR/AMATEUR TOURNAMENT SCHEDULE IN KENTUCKY

Check out this year's MAJOR JUNIOR/AMATEUR TOURNAMENT SCHEDULE IN KENTUCKY.  Many of the tournaments include statewide events, USGA qualifiers, AJGA & PGA Junior Series National events and much more.

To view, please CLICK HERE to check out the great events!!!!


 

Click to view complete schedule for Kentucky Junior Golf Foundation 2014

______________________________

Click to view complete leaderboard

 

___        


KENTUCKY JUNIOR GOLF FOUNDATION, INC
P.O. BOX 24292
LOUISVILLE KY  40224
108 DAVENTRY LANE, SUITE 205
LOUISVILLE KY 40223
502-426-6665 (OFFICE)
502-426-5707 (FAX)
KJGF@BLUEGOLF.US (EMAIL)
www.KJGF.com